Yüz Estetiği

Yüz estetiği deyince genellikle yanaklar ve yüz germe gibi ameliyatlar akla gelir ama yüz bir bütündür ve saç çizgisinden, çene hattına kadar olan alanları kapsar. Bu bölgenin oranları, birbiri ile ilişkileri, açıları gibi oldukça fazla ayrıntı vardır. Bu ayrıntılar bir bütünü yani yüzü oluşturur. Tüm işlemlerde bu oranlar ve açılar dikkate alınarak gerçekleştirilir.

yuz-estetigi

Karar verirken estetik cerrah ile birlikte hareket etmekte fayda vardır. Estetik Burun ucu ameliyatlarında hem lokal hem de genel anestezi yapılabilir. Solunum problemi yaşıyorsanız burun ucu estetiği ameliyatında bu sorun giderilebilir. Burun içine tampon yerleştirilir, burun sırtına da alçı konulur ve ameliyatınız sona erdirilir. Normal burun estetiği ameliyatına göre daha kısa sürede yapılabilen tip rinoplasti iyileşme süresi bakımından da daha kısa sürmektedir.

Yaşlanmaya bağlı etkilerin azaltılması, daha diri ve genç gürünüm elde edilmesi yüz estetiğinin temel amacıdır. Burada da önce koruma yani engellenebilen faktörlerin değerlendirilmesi, sonra meydana gelmiş sorunların düzeltilmesi sıralaması dikkate alınmalıdır. 45 yaşına kadar hiç bir işlem yaptırmamış, güneş koruyucu dahi kullanmamış bazı hastalarım hemen tüm sorunlarının tek bir işlem ile düzelebileceğini düşünerek bize başvururlar. Bu durumlarda öncelikle sorunlar değerlendirilmeli ve adım adım gerekli uygulamalar yapılarak düzeltme işlemleri planlanmalıdır.

Zamana bağlı olarak yer çekimi, güneşin zararlı etkileri, yüz mimik kasların aşırı kullanılması, günlük hayatın stresi, sık kilo alıp vermeler ve genetik eğilim yüzde yaşlı görünüme yol açabilir. Dudak ve yanak çizgileri belirginleşir, kaşlar, göz kapakları, yanaklar ve boyun sarkar, boyunda yağlanma ve katlanmalar meydana gelir.

Yaşlanmaya bağlı etkilerin azaltılması

Tüm bu değişiklikler tek tek veya birlikte de sizi rahatsız ediyor olabilir. Sizi hangi problemin ne ölçüde rahatsız ettiğini doktorunuzla paylaşarak size uygun planlamaya gitmek en doğrusudur. Bu durumda da yüz estetiği uygulamaları içinde botox'dan dolgulara, thermage CPT, plexr, iple yüz askılama ve needle shaping gibi Yüz estetiği ameliyatsız çözümler yanında yanak asma, kaş kaldırma, boyun germe ve yüz germe gibi ameliyatlara kadar giden bir yelpazeden bahsetmek konuşulacak konular haline gelir.

Yer çekiminin ve zamanın etkileri durdurulabilir etkiler değildir. Önleyebileceğimiz ve korunabileceğimiz en önemli olumsuz faktör de güneştir. O nedenle çocukluk çağlarından beri güneş koruyucu kullanmayı alışkanlık edinenler, güneşten bilinçli bir şekilde sakınanların ciltlerinde deformasyon yaşıtlarına göre çok daha az meydana gelmektedir.

Yüz estetiğinin korunmasında erken dönemlerde daha kırışıklıklar oluşmadan dolgu ve botox uygulamaları yaptırdığınızda da kırışıklıkların derinleşme hızını azaltabilir ve yaşlı görünümün ortaya çıkışını geciktirebilirsiniz. Diğer koruyucu işlem ve uygulamalar ile ilgili doktorunuz sizi daha derinlemesine aydınlatacaktır.

En fazla ilgi gören ve en çok uygulanan estetik cerrahi işlemlerden kısaca bahsedeceğim.