Kadınlarda ve erkeklerde gözlemlenen saç dökülmelerinin nedenleri birbirlerinden farklıdır. Saç dökülmesine yol açan bazı unsurları şöyle sıralayabiliriz:

  1. Demir Eksikliği: Anemi demir eksikliği nedeniyle oluşur ve saçların dökülmesine yol açabilir. İlk olarak kan sayımı yapılmalıdır ve demir eksiği olup olmadığı anlaşılmalıdır.
  2. Tiroid Hastalıkları: Tiroid bezine bağlı olarak salgılanan hormonlardaki artışlar ve azalışlar saçların dökülmesine neden olabilir.
  3. Östrojen Seviyesinin Düşük Olması: Kadınların çoğu, menopoz esnasında ve menopoz sonrasında saç dökülmesi problemi ile yüz yüze gelmektedir.saçlar neden dökülür
  4. Gebelik Öncesi Hormon Değişiklikleri: Anne adayı olan kişiler, ilk 6 ay boyunca bazı hormonal değişimler yaşarlar ve bu yüzden saç dökülmesi ile karşı karşıya gelebilirler. Ancak hormonal durumun normale dönmesi ile birlikte saçlar yeniden çıkacaktır.
  5. Telogen Effluvium: Uzun bir dönem süreç boyunca saçlarda yaygın biçimde gözlemlenen incelme ve dökülmeye verilen isimdir. Stres, hamilelik ya da bazı hastalıklar nedeniyle görülmektedir.
  6. İlaçlar ya da Tedavi: Bazı ilaçlar ve tedavi biçimleri saçların dökülmesine neden olmaktadır. Eğer durumunuz bu ise, uzman doktorunuz ile görüşerek tedavinizin tekrardan değerlendirilmesini isteyebilirsiniz.
  7. Yüksek Dozda A Vitamini veya Selenyum: İhtiyacınızın ötesinde A vitamini ya da selenyum almanız halinde, saç dökülmesi problemi ile karşılaşmanız olasıdır.
  8. Sigara Saç Dökülmesine Neden Oluyor: Özellikle erkekler üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda sigara tüketiminin saçların dökülmesine neden olduğu belirlenmiştir. Kadınlar üzerine böylesi bir çalışma henüz yapılmamıştır ancak sigara tüketimi kadınlar üzerinde de benzer bir sonuç doğurabilecek potansiyele sahiptir.

Saçlarınızın döküldüğünü görüyorsanız ne yapmanız gerekir?
Saçlarınızın döküldüğünü anlamaya başladığınız andan itibaren harekete geçmeniz çok önemlidir. Saç dökülmenizin başladığı tarihi ve hangi sebepler yüzünden ortaya çıktığını öngörecek ve size yardımcı olacak bir uzmandan hiç vakit kaybetmeden yardım almalısınız. İlk olarak kan tahlili yaptırmalısınız. Demir, tiroid, östrojen hormonu gibi (sadece kadınlar) kan değerlerinin kontrol edilmesi gerekir. İlaç kullanımına, bir hastalığa ya da eksikliğe bağlı saç dökülmesi sorunu yoksa bu durumda genetik nedenlerden dolayı saç dökülmesi yaşıyor olabilirsiniz.