Saç Ekimi Teknikleri

Saç kaybının kendisini fazlasıyla hissettirdiği ve artık geri döndürülemez olduğu anlaşıldığında kesinlikle uzman bir plastik cerraha danışmalısınız. Saç ekimi işlemlerinin doğası büyük bir değişim geçirmektedir. Uzman doktorlar ve ekipleri sizlere çok iyi sonuçlar alabileceğiniz bir tedavi imkânı sunacaktır.

Özel olarak en ileri gitmiş olan teknik olan FUE metodu sayesinde, kesi yapılmadan ve cerrahi müdahaleye başvurmadan uygulamalar yapılabiliyor.

Herhangi bir iz kalmadığını da ekleyelim. Saç ekimi işlemleri, uygulama tekniklerine göre iki farklı kısma ayrılır. Bunlardan birisi FUE iken, diğeri FUT’tur. Bu iki tekniğin de esas amacı, canlı halde yaşayan saç kökünün nakledilmesidir. İki teknik de genel anesteziye gereksinim duymadan yapılabilir. Bu iki yöntemin tek farkı, saçların verici alandan alınmasıdır. FUT tekniğinde, iki kulak arasındaki bölgeden dikdörtgen benzeri bir parça alınır ve çizgi biçiminde bir iz meydana gelir.

FUE’de ise verici bölgeden saç kökleri teker teker alındığı için herhangi bir iz kalması söz konusu değildir. Şerit Yöntemi ile saç ekimi olarak da adlandırılan FUT tekniği, bir bakıma klasik saç ekimi tekniğidir. Hemen hemen geçmişe karışmıştır. Bu yöntemde, enseniniz biraz üzerindeki kısımdan, kesi yardımıyla şerit biçiminde bir saçlı deri alınır. Deri üstünde yaşamaya devam eden saç folikülleri, mikroskop kullanılarak mikro-greftler haline getirilir. En sonu, saçsız bölgelere teker teker ekilir.

Saçlı derinin alındığı bölgedeki şerit ise dikilmektedir. Bu bölgede, ortalama 8 – 9 cm’lik çizgi biçiminde bir iz kalmaktadır. FUT tekniğinde, bir seansta, en fazla 1400 – 1700 arası greft alınması mümkündür. Bu durum verici bölgenin verimli bir biçimde kullanılmasını kısıtlamaktadır. Verici bölgeden alınması mümkün olan bir doku parçası vardır ve haliyle bu parça sınırlıdır.

Bu greft sayısı üzerinde kök alınması çok zordur. İlk işlemden sonra, verici bölgenin tekrardan normale dönmesi için 6 ay kadar beklemek gerekir. Donör bölge, bu yöntem ile saç ekiminde, en fazla 3 kere kullanılabilir. Tek bir seans takriben 3 ila 4 saat kadar sürmektedir.

FUE sac ekimi tekniği

FUE tekniği, ki bir diğer adı ameliyatsız saç ekimi yöntemidir, söz konusu olduğu zaman, yalnızca ense bölgesindeki belirli bir alandan değil, kulak arkasındaki bölgelerden de transfer yapılabilir. FUT ile FUE arasındaki farklılık, saç köklerinin alınma biçimidir.

Özel olarak imal edilmiş lümenli iğneler sayesinde, foliküler üniteler teker teker ve zarar verilmeden çıkarılmaktadır. Oldukça ince iğneler ile birer birer alınan saç kökleri, herhangi bir kesi işlemine mecbur bırakmaz. Bu sayede ekim için gerekli olan mikro-greftler elde edilmiş olunur. Tek bir seansta, donör bölgenin verimine ve kullanılacak iğnelerin inceliğine bağlı olarak, 2500 ila 4500 arası mikro-greft transfer edilmesi mümkündür. Amaç en yüksek sayıda mikro-greftin transfer edilmesi ve hastanın saçsız alanlarına nakledilmesidir.

FUE tekniğinde, saç kökleri teker teker alındığı için, işlem süresi FUT yöntemine göre daha uzun olmaktadır. Bir işlem seansı yaklaşık olarak 7 – 8 saat sürmektedir. FUE yöntemi ile yapılan bir işlemin daha uzun süreceğini ve daha maliyetli olacağını söylemek zor olmayacaktır. FUE’nin sahip olduğu bariz avantaj, donör bölgedeki saçların alınmasından sonra bile herhangi bir ize imkan vermemesidir. Ayrıca iyileşme süreci daha hızlıdır ve mikro-greftler daha güvenli bir biçimde saklanabilir ve hazırlanabilir. FUT tekniği, yaklaşık 40 yıllık bir tarihi olan saç ekimi işlemleri adına gerçekten de devrim niteliğinden bir dönüşümdür. Foliküler üniteler alınırken ve nakledilirken çok çok titiz davranmak gerekmektedir. Mikro-cerrahide tecrübeli ve saçlı deri (scalp) ile ilgili deneyimli kişiler tarafından yapılan saç ekimi işlemleri, çok iyi sonuçlar alınmasına vesile olacaktır. İki yöntemde de, ekilmiş olan saçlar ilk ay içerisinde dökülecektir. 2 ile 3 ay sonrasında saçlar yeniden çıkmaya başlayacaktır.

Dökülme ihtimali yoktur çünkü verici bölgeden alınan saç kökleri genetik olarak dökülmeme özelliğine sahiptir. Kişinin kendi saçları transfer edildiği için aynı renk ve kalite düzeyi sürdürülmüş olur. Ekim işlemlerinde yalnızca alınan saç miktarı ve bunların hangi teknikle alındığı önemli değildir. Ayrıca ekilen saçların var olan saçların çıkma açısı ile uyumu ve ön saç çizgisinin doğallığı da ekilen saç miktarı kadar önemli ayrıntılardır.

Sac ekimi tekniği