Saç Ekiminde Sıkça Sorulan Sorular

Saç ekimi işlemleri için ideal bir aday mıyım?

Bu soruya net bir cevap verebilmek için doktorunuza muayene olmanız gerekir. Muayene sonrasında ideal olup olmadığınız ortaya çıkacaktır. Saç ekimi işlemleri düşünen birisinin aklında, saçlı derisinin bazı bölümlerinin net bir biçimde seyrekleştiği ya da açıldığı fikri vardır. Saç ekimi için uygun olmak aslında bazı kriterleri yerine getirmek demektir. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

1. Kanama probleminiz olmamalıdır.
2. Kanamayı arttırdığı bilinen alkol tüketimi ve aspirin gibi ilaçları kullanmamalısınız.
3. Saçlı deriniz sağlıklı olmalıdır, yani cilt lezyonu, deride yara benzeri tedavi isteyen bir sorununuz olmamalıdır.
4. 25 yaşın üstünde olmanız gerekir.
5. Geçici nedenler yüzünden (ilaçlar, tiroit hastalığı, kanser tedavisi, aşırı A vitamini kullanımı, enfeksiyon vb.) saç dökülmesi yaşamadığınızın bilinmesi gerekir.
6. Trikotilomani adı verilen saç yolma hastalığınız olmamalıdır. Tüm bu şartları sağlayan kadınların ve erkeklerin saç ekimi işlemleri için uygun aday olduğunu söylemek mümkündür.

Saçların dökülme nedeni nedir?

Saçların dökülmesinde bilinen en etkili neden androgenetik alopesidir. Bu hastalığın Türkçesi erkek tipi kellik olarak bilinir. Baba, amca ya da dayı gibi daha ileri yaşlardaki aile üyelerinden kalıtımsal olarak geçen bir kellik durumudur. Hayatın erken dönemlerinde başlar. Toplumda kelliğe yakalanmış çoğu insanın asıl nedeni budur. Ne var ki, travmatik olaylar, yaralanmalar, hastalıklar ve ilaç kullanımı gibi durumlar da bazen kalıcı kellik sorununun oluşmasına sebebiyet verirler. Sigara tüketiminin de saç dökülmesine neden olduğunu söylemek mümkündür. Erken yaşlarda sigara kullanmaya başlamışsanız, kılcal damarlar üzerinde negatif etkilerde bulunan sigara nedeniyle, saç köklerinin olumsuz biçimde beslenmesi durumu ortaya çıkacaktır. Bu nedenle saçların dökülmesi süreci hızlanacaktır.

Sac ekiminde sıkca sorulan sorular

Saç ekimi yaptırmadan saçlarımın eskisi gibi olması mümkün müdür?

Aslında, her bir saç kökünün ayrı birer organ olarak düşünülmesi, bu sorunun yanıtının verilmesi için önemlidir. Her bir saç kökünün bağlı olduğu bir damar, sinir ve kas vardır ve bu yüzden tek başına her bir saç teli özel bir yapısal niteliğe sahiptir. Bu yapıların şu ya da bu nedenden tahrip olması kellik durumunun ortaya çıkması anlamına gelir. Herhangi bir kök ortada kalmadığı zaman, saç ekimi dışındaki herhangi bir tedavi seçeneği sizi geriye döndüremez. Kullandığınız kremler işe yaramayacaktır. Belirgin biçimde incelmiş, yoğunluğunu yitirmiş olan saçlar söz konusu olduğu zaman, “mezoterapi” ve “saç lazeri” gibi güçlendirme tedavilerinden sonuç alınabilir.

Saç ekimi teknikleri nelerdir?

İki adet saç ekimi tekniğinden bahsedebiliriz. Şerit adı da verilen FUT tekniği bunlardan birisidir. Diğeri ise, teker teker alma esasına dayanan FUE tekniğidir. Günümüz dünyasında bu iki teknik ile saç ekimi işlemleri yapılmaktadır. Biz kliniğimizde FUE tekniği ile saç ekimi yapıyoruz. Bu yöntem en gelişmiş ve güvenilir teknolojiye dayanır ve en sağlıklı sonuçların alınmasına vesile olur. Uygulanması yüksek düzeyde bilgi ve beceri gerektirmektedir.

Benim için hangi saç ekimi tekniği daha verimli sonuçlar verir?

Biz FUT tekniğini neredeyse hiç kullanmıyoruz. Bu teknik nedeniyle ense bölgesinin üst kısmında 15 – 20 cm uzunluğunda şerit biçiminde bir iz kalmaktadır. Ayrıca bu şerit genel olarak genişleme eğilimi göstermektedir. Gelgelelim, FUE tekniğinde herhangi bir iz söz konusu değildir. FUE tekniğinin uygulanamamasının bazı özel koşulları vardır. Ensenizde ya da verici olarak kullanılabilecek alanlardaki saç miktarı gerekenin altında ise, FUE tekniği kullanılamaz. Ayrıca saçlar yeterli sayıda ise ama aşırı ince bir yapı sergiliyorsa, bu durumda da FUE tekniğinden faydalanılamaz. Böylesi durumlarda saçlı deriye ekilmek için vücut kıllarından yararlanmak gerekir. Bu durumu size doktorunuz söyleyecektir.

Saç ekimine karar verdikten sonra yapmam gereken şeyler nelerdir?

İlk olarak ve belki de en ciddisi, işlemi kime yaptıracağınıza karar vermektir. Buna karar verdikten sonra ise uzman doktorunuz ile yüz yüze bir diyalog kurmalısınız. Gerekli görüldüğü zaman tetkiklerinizi yaptırmalısınız. Eğer her şeye ikna olursanız, yani kafanızı meşgul eden cevaplanmamış sorulardan kurtulursanız, bundan sonra operasyonunuz için gün ayarlanacaktır.

Kaç adet saç köküne ihtiyacım var? Kaç adet greft ile saç ekimi işlemim yapılabilir?

İnternet sitelerini şöyle bir göz attığınızda bile, kaç adet saç köküne ihtiyacınız olduğunu söyleyen otomatik hesaplayıcılar ile karşılaşabilirsiniz. Ancak kaç köke ihtiyacınız olduğu pek önemli değildir. Önemli olan verici bölgenizde bulunan saç köklerinden ne kadarının greft olarak kullanılabileceğidir. Yani, önem arz eden şey, saç ekiminin gerçekleşmesine fırsat verecek olan saç teli sayısıdır. Saç yoğunluğunuz az ise birden fazla seansa girmeniz gerekir. Çünkü donör bölgenin yeniden verim kazanmasını beklemek gerekir. Doğal görünüme ulaşmak için en yüksek sayıda kökün ekimde kullanılması gerekir. Saç yoğunluğuna bağlı olarak tek bir seansta 3500 – 4500 arasında kök alınabilen hastalar varken, yalnızca 1500 kök elde edilebilen hastalar da mevcuttur. Operasyonunuz planlanmadan önce bu durumdan ayrıntılı bir biçimde haberdar edilmeniz gerekir.

Kaç adet saç köküne ihtiyacım var?

Saç ekimi işleminin maliyeti ne kadardır?

Ne yazık ki saç ekimini günümüzde sadece doktorlar yapmıyor. Bu yüzden oldukça düşük fiyatlar isteyen yerlere rastlamanız mümkündür. Normal koşullar altında, bir saç ekimi işleminin plastik cerrah ünvanına sahip biri tarafından yapılması gerekir. İyileşme sürecinizi de yine bu plastik cerrah takip etmelidir. Fiyatlar konusunda bilgi almanız için durumunuzu yakından görmemiz gerekir. Kliğimizi arayarak ya da mail atarak bize ulaşabilirsiniz. Muayene olmadan size bir fiyat veremeyiz bu yüzden kliniğimize gelmeniz gerekmektedir.

FUE tekniği ile yapılan bir saç ekimi işlemi ne kadar sürmektedir?

FUE tekniği ile yapılan saç ekimi işlemleri, hem hastalar hem de uzman cerrah ve ekibi için oldukça sabır gerektiren bir süreçtir. Ensedeki saç kökleri teker teker alınmalı ve hazırlanmalıdır. Saç kökler titizlikle toplanmalı ve sağlıklı bir biçimde muhafaza edilmelidir. Ekim yapılacak bölgelerin kontrol edilmesi ve saçların çıkma açısına göre saçların ekilmesi gerekir. Alınacak ve ekilecek greftlerin sayısına bağlı olarak, FUE tekniği ile yapılan bir saç ekimi işlemi ortalama olarak 4 – 8 saat arası sürmektedir. Bu süreçte, yukarıdaki işlemleri hayata geçirecek ciddi donanımlı bir ekip iş başında olacaktır.

Saç ekimi bir işlem midir yoksa bir ameliyat mıdır?

Her bir saç kökü, yukarıda da söylediğim gibi, yaşayan bir organ gibi düşünülebilir. Bir kökün bir yerden alınması ve başka bir yere ekilmesi, bu kökün bu yerde de yaşamaya devam etmesi ve yeniden saç kıl üretmesi ciddi ve zor bir iştir. Bir seansta 3500 – 4500 arası saç kökünün nakledildiğini hesaba katarsak, saç ekiminin estetik cerrahinin büyük ameliyatlarından birisi olduğunu söylemek zor olmayacaktır.

FUE tekniği ile saç ekimi yaptırırsam, normal yaşantıma ne zaman geri dönebilirim?

Diyelim ki bugün işlemleriniz yapıldı ve tam olarak 6 saat sürdü. Size bir sargı yapılacaktır. Bu sargının esas hedefi, ekim yapılan bölgeyi açıkta bırakırken, verici olarak kullanılan bölgeyi kapatmaktır. Bu sargı alnınızın ve kulaklarınızın üstünden geçecektir. 3 gün boyunca bu sargı ile yaşamak zorundasınız. Başınızı 30 – 45 derecelik bir açıda tutarak evde istirahat etmeniz gerekmektedir. Doktorunuz antibiyotik ve ağrı kesiciler verecektir. Bunları önerilen biçimde kullanınız. Ancak ortaya çıkan sıkıntılı sürecin katlanılamaz bir boyutu yoktur. Evdeki işlerinizi yapabilirsiniz. Üçüncü gün bandajınızın açılması için kliniğimize gelmeniz gerekir. Saçlarınızı yıkamanız gereken özel bir teknik gösterilir. Evde saçlarınızı bu tekniğe bağlı kalarak yıkamanız gerekir. 5 – 7 gün sonrasında uçağa binebilirsiniz. 7 – 10 günlük bir süre zarfı saç ekimi ve iyileşme sürecinin başarılı bir biçimde geçirilmesi için yeterli olacaktır.

FUE Tekniği

Saçlarım ne zaman çıkmaya başlar?

İlk 10 – 15 günlük süreçte ekim alanlarında kızarıklıklar oluşabilir ya da kabuklanmalar görülebilir. İlk ay sonunda ise ekilmiş saçlar dökülecektir. Ancak 3 ay sonra tekrardan saçlarınız çıkmaya başlayacaktır. Tüm ekilmiş köklerden saç çıkması için 6 ila 8 ay arası beklemek gerekir. Nihai sonuca ulaşmak için geçmesi gereken süreç bu kadardır.

Kaç defaya mahsus olmak üzere saç ekimi yaptırabilirim?

25 yaşın altında olan kişiler saç ekimi yaptırmışsa, saç dökülmesinin daha tamamlanmadığını akılda tutmalıdır. Tepedeki saçlar dökülmeye devam edecektir. Bu yüzden daha sonra bir ya da iki kez daha saç ekimi yaptırmak gerekebilir. 3 ya da 4 kez saç ekimi uygulanması mümkündür. Buna karar verilmesi için muayene olmanız gerekir. Ensede ve yanlardaki saçların durumu da önemlidir.

Vücudumdan alınacak kıllar ile saç ekimi yapılması mümkün müdür?

Aslında saçlı deride yaşayan kıllar vücuttaki kıllara göre çok daha kalın yapılıdır. Vücut kıllarının uzunluğu 1 ya da 2 cm geçmez. Çok büyük bir zorunluluk söz konusu değilse, tercih edilmemesinde avantaj vardır.

Saç ekimi için ideal bir yaş var mıdır?

Saç dökülmesi herkes için aynı zaman aralığında başlamaz. Bazı durumlarda çok erken başlar. Özellikle genetik sebepler yüzünden 20 – 25 yaş arasında görülebilir. Bu dönemde saç ekimine ihtiyaç duyulabilir. Ama dökülme daha sonra tamamlanacağı için 25 yaşından sonra saç ekimi yapılması daha doğru olur. 25 yaşın öncesinde saç ekimi yapılmasını önermiyorum.

Daha önce FUT yöntemi ile saç ekimi yaptıran birisi FUE ile de saç ekimi yaptırabilir mi?

FUT tekniği ile saç ekimi yapılmışsa, bu durumda ensede belirgin bir iz kalacaktır ve saçlı deride önemli sayılabilecek bir kesim kaybedilmiş olacaktır. Ancak bu durumda bile FUE tekniğinin uygulanması mümkündür. Ama durumunuz size ayrıntılı olarak izah edilmelidir.

Saç ekiminden sonra çim adama benzerim diye endişeleniyorum. Bu kaygımdan nasıl kurtulabilirim?

Bu türden çim adam vakıaları eskisi kadar sık biçimde karşımıza çıkmıyor. Yaklaşık 6 – 7 yıl öncesinde oldukça fazla biçimde karşılaşıyorduk. Ancak bu görüntünün ortaya çıkmasının esas nedeni, tecrübesi olmayan ve yeni yeni ekim yapmaya başlayan kişilerdir. Çim adam görüntüsü nün sadece tecrübesizlik nedeni ile ilgili ortaya çıkan bir komplikasyon olduğunu belirtmek gerekir.

Daha önce gerçekleştirdiğiniz saç ekimi işlemlerinin fotoğraflarını görebilir miyim?

Türkiye’deki yasal düzenlemeler, internet ortamından fotoğraf paylaşımına izin vermemektedir. Bunun için kliniğimize uğramanız gerekir. Çok sayıda fotoğraf görebilirsiniz.
Ankara’da saç ekimi yaptırmak gibi bir fikriniz varsa, kliniğimiz ile telefon ya da internet üzerinden iletişime geçmeniz mümkündür