Lazer Dövme Silme

medlite-c6Dövme günümüzde giderek artan sıklıkta uygulama alanı bulan yavaş yavaş sanat olarak algılanan bir işlemdir. Ancak kimi zaman dövme yapan kişilerden, kimi zamanda dövme yaptıranların pişmanlıklarından kaynaklı silinmesi gerekebilmektedir. Çok çeşitli şekillerde ve renklerde yapılabildiği gibi, çok çeşitli derinliklere de enjekte edilebilmektedir.

Lazer ile dövme silme tedavisinde önemli olan birkaç parametre vardır. En önemlisi; renk ve derinliktir. Açık sarı, açık mavi ve açık yeşil gibi soluk renklerin tedavisi oldukça zordur. Ama koyu renkler çok iyi şekillerde tedavi edilebilmektedir.

Medlite C6 dövme tedavisinde dünya da altın standart olarak kabul edilmiştir.

Günümüzde sıkça yapılan kalıcı makyaj tedavileri yanlış uygulandığı takdirde çok travmatik sonuçlara yol açmaktadır. Çok özel tedavi protokolleri ile kaş tüylerinizde hiçbir hasar olmadan kalıcı makyajınız tüm lazer sistemleri içinde sadece Medlite C6 lazer sistemi ile çıkartılabilmektedir. Normal dövmelerden farkı kaş içinde veya hemen kenarında olmasından dolayı kaşların bu işlemden etkilenmemeleri gerekliliğidir. Bunun içinde 5-6 ay gibi uzun aralıklarla 1-3 seans veya bazen daha uzun tedavi yapılması gerekebilmektedir.

Derinlik konusuna gelince profesyonel dövmeler genellikle cildin alt tabası olan dermis içinde iken profesyonel olmayan yani tabanca ile yapılmamış dövmeler genellikle daha derinlerde bulunmaktadır.

Boya ne kadar yüzeyde ise tedavisi de o kadar hızlı olmaktadır. Seans sayısı genellikle değişkendir. 4 – 10 seans tedavi gerekebilir. Nadiren 10 seandan fazla tedavi gerekebilir. Tedavinizin kaç seans süreceğini dövmeye bakarak söylemek mümkün değidlir. Seans aralıkları genellikle iki-üç aydır. Lazer ışığını pigment(dövme boyası) emer ve ışık enerjisi hücre içinde ısı enerjisine dönüşür ve pigmenti barındıran hücre tahrip olur ve pigment hücre dışına çıkar. Hücre dışındaki pigmenti makrofaj denilen savunma hücreleri alarak lenfatik sistem vasıtasıyla o bölgeden uzaklaştırırlar. Bu süre bir çeşit yara iyileşmesi sürecidir ve kişisel farklılıklar göstermektedir. Yeniden aynı bölgeye lazer uygulanması içinde bu bölgede yara iyileşmesinin bitmesi gerekmektedir. Bu süre de yukarıda bahsettiğim gibi yaklaşık 2- 3 aylık bir zamandır. Uygulama sırasında biraz yanma hissi olabilir. İşlem sonrasında size antibiyotikli deri kremleri ve güneş koruyucular önerilecektir.

Kliniğimizde dövme silme amacıyla Q-Switched Nd-YAG Medlite C6 cihazı kullanılmaktadır.