Lazer Uygulamaları

Lazer kelime anlamı olarak “ışık” demektir. 20-30 yıldan fazla bir süredir tıbbın farklı alanlarında lazerden faydalanılıyor. Değişik lazer dalga boyları mevcuttur ve bunların kullanıldığı geniş bir uygulama alanı vardır. Lazer ışığı dağılmaz yani kararlı bir yörüngeye sahiptir. Evlerdeki ya da güneşten gelen ışıklar dağılırlar ama lazer ışığı dağılmaz ve bu sayede tedavi amaçlı olarak kullanılabilir. Ayrıca aydınlatıcı bir özelliği de yoktur. Kısacası lazer belirli bir yöne odaklanabilen ışıktır. Bu niteliği nedeni ile çok çeşitli tıp alanlarında güvenli bir biçimde kullanılmaktadır.

Estetik cerrahide kullanılan lazerler de çok çeşitli dalga boylarında olabilir. Soruna göre lazer tedavileri ve lazer cihazları değişiklik gösterir. Her lazer her problemde kullanılamaz. Eğer kullanılırsa telafisi mümkün olmayan sorunlara yol açabilir.

Lazer deyince ülkemizde akla gelen ilk uygulama özellikle estetik alanında kullanılan lazer epilasyon işlemleridir. Çok hızla artan lazer epilasyon işlem talebi bu cihazların ilçelere kadar ulaşmasını sağlamıştır. Diod, Alexandrite ve Nd-YAG lazerler lazer epilasyonda kullanılabilen dalga boyları farklı lazerlerdir.

Leke tedavisinde de lazerlerin önemli bir yeri vardır. Özellikle Q-Switched Nd-YAG ve Dye lazerler ile hem yüzeyel hemde derin leke tedavilerinde fayda sağlanabilir. Ancak leke tedavisinin zor bir tedavi olduğunu unutmayın. Uzun süren seanslara ihtiyacınız olabilir.

Damarsal anomalilerin, hemangiom, kılcal damar gibi sorunlarda da lazerle önemli bir yer tutarlar.

Cilt gençleştirme işlemleri içinde lazerlerin özellikle dermise kadar inebilen dalga boylu lazerlerden ve cildi soyma etkisi olan CO2 ve Er-YAG gibi lazerlerden yararlanılabilir.

Son zamanlarda lazerler özellikle dövme silme tedavisinde de talep üzerine yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Her renk boya için farklı bir dalga boyuna ihtiyaç vardır. O nedenle her merkez tüm renkleri çıkarabilen lazerlerin hepsine birden sahip olamayabilir. Siyah ve kırmızı renkli boyalar en yaygın şekilde çıkarılabilen dövme renkleridir.

Lazer Uygulamaları