“Eğer estetik ameliyat düşünüyorsanız, bu durumda doktorunuzun tavsiyelerini dinleyerek yönlenmeniz gerekmektedir. Ameliyattan sonra bütün bir hayatınız değişemez, sadece sorunlu olduğunu düşündüğünüz bölgeler düzelme gösterecektir.”

orhanmuratozdemir-900x597

Örneğin, burun cildi ileri derecede kalın olan birisine ya da büyük burunlu birisine ince yapılı ve düzgün bir burun vaat etmek gerçekçi olmaz. Aynı şekilde, ileri düzeyde karın cildi çatlamış olan birine yalnızca liposuction yaparak dümdüz bir karın temin edemezsiniz. Varis dolayısıyla sorunlu olan birisine de benzer nedenlerden ötürü ayak bileği inceltme operasyonu yapmak mümkün değildir. Bu türden birçok ayrıntıyı doktorunuz ile konuşarak öğrenmeniz mümkündür. İnternet ya da medya ortamından ancak yüzeysel bilgiler edinebilirsiniz. Durumunuzun size özel olması ve bunun ayrıntıları uzman doktorun incelemesinden sonra anlaşılabilir. Bu yüzden medya ortamlarından edindiğiniz bilgilere pek itibar etmeyiniz. Hastalarda en çok karşılaşılan durum, yapılacak işlemlerin yüzde yüzlük bir sonuç vereceğini düşünmeleridir. Ameliyat geçirdikten sonra hiçbir sorun yaşamayacağınızı düşünmeniz doğru değildir. İz bırakmayan bir cerrahi müdahaleden bahsedilemez ama estetik cerrahi sayesinde bu izler fark edilmeyecek biçimde gizlenebilir. Bu gizleme bile her zaman arzu edilen sonuçları vermeyebilir. Bu türden olasılıkların operasyonlardan önce bilinmesi zorunludur. Kötü izlerin çok nadir bir biçimde meydana geldiğini belirtmek gerekiyor. Doktorlar da bu olumsuzlukları operasyondan önce tam anlamıyla göremezler.

Sigara içmekte olan ve koyu ten rengine sahip olan kimselerde iz meselesinde ciddi sorunlar meydana gelebilir. Tüm cerrahi işlemler belirli bir risk payına sahiptir ve bu durum estetik cerrahi için de geçerlidir. Dikişlerin açılması, kanama, enfeksiyon ve buna benzer olumsuzluklar meydana gelebilir. Yapılan anestezi sonucunda da bazı sıkıntılar boy verebilir. Ancak bu türden sıkıntıların önünü almak için estetik cerrahların çok ciddi önlemler aldığını unutmamak gerekir. Ancak her şeyi kontrol etmek söz konusu değildir. Hiçbir doktor, hiçbir estetik cerrah bir ameliyatı tekrar etmek istemez. Bütün ameliyatlar yapılırken en güzel sonucu vereceğine inanılarak yapılır ama sonrasında türlü çeşitli sıkıntılar meydana gelebilir. Bu yüzden önemli olan şey, hastaların ameliyattan önce iyice bilgilendirilmesi gerektiğidir.

Estetik ameliyatlar ile aynadaki görüntünüz, konturlarınız düzelir.
Hayatınızda bir değişiklik olmaz.
Op.Dr.Orhan Murat Özdemir