Dudak İnceltme

Kalın dudaklar, ince dudaklar kadar olmasa dahi, insanların estetik görünümünü etkileyebilmektedir. Kalın dudaklar genetik bir durum ile alakalıdır. İnsanların kalın dudaklardan rahatsız olmasının temel nedeni “köfte dudak” olarak etiketlenmekten hoşlanmamalarıdır

Dudak İnceltme

Kalın dudaklar bazı toplumlarda, özellikle zencilerde sık görülür. Asya kökenlilerde(bizim gibi) ince dudak yapısı daha yaygındır. Nadiren de olsa genetik nedenlerle kalın dudaklara sahip ve rahatsız olanlar arasında olabilirsiniz. Bu problemin düzeltilmesi zor bir süreç değildir. Sadece ilke birkaç günlük aşırı şişliğe katlanmanız gerekebilmektedir.

Dudak inceltme işlemleri lokal anestezi yardımıyla pratik biçimde yapılabilir.

Hem alt hem de üst dudağa uygulanması mümkün olan bir cerrahi müdahaledir. Dudaklar da meydana gelecek olan izler ağız içinde kalır ve dışarıdan bakıldığında görünmez. Fazla olduğu düşünülen bölüm kalınlığa neden olan iç kısmıyla birlikte çıkarılır. Yapılacak planlama bu fazlalıkların cerrahi müdahale ile alınmasına dayanır. 30 – 60 dakika arası bir sürede operasyon sonlanır.

Cerrahi müdahalenin ardından gelen ilk birkaç gün boyunca, dudaklarınız fazlasıyla şişebilir. Bu nedenden ötürü sosyal hayattan kısa bir süre kopmanız gerekebilir. Kısacası dudak inceltme işlemi için 4-5 gün gibi bir zaman dilimi ayırmanız gerekmektedir. Operasyondan sonra genellikle ağrı sızı olmaz ama şişliklerin az olması için buz ve analjezik anti-enflamatuar ilaçlar kullanmanız önerilir. Dudak inceltme ameliyatı sonrası özellikle ilk 24 saat sadece sıvı gıdalar ile beslenmelisiniz. Bu süreçte gargara ve özel spreyler de kullanmanız yara iyileşmesini, az şişlik oluşmasını sağlayacaktır. Sonraki günlerde yumuşatıcı kremler, antibiyotikli merhemler kullanmanızı öneriyoruz. Ameliyatınızdan sonraki ilk hafta 2 defa kontrole gelmeniz yeterli olacaktır. Birinci ayda da kontrolünüz yapılır. Dudak inceltme ameliyatında genellikle dikişler alınmaz.

Bu arada dudak inceltmenin zor ve zahmetli bir ameliyat olmadığını da söylemek gerekir.

Dudak inceltme işlemi gerçekleştirildikten sonra dudaklarda yeniden büyüme, eski haline geri gelme ihtimali yoktur. Bu ameliyat sonrasında dudak iç hattında ileride tamamen geçecek bir iz ve sertlik olur. Erken dönemde gargara ve spreyler yukarıda belirttiğim gibi kullanmanız ve sonrasında da yumuşatıcı kremler kullanmanız yeterli olacaktır.


Dudak İnceltme