Çene Ucu Dolgusu

Çene yüzümüzün çok dikkate almadığımız ama önden ve profilden ifademizi oldukça fazla etkileyen önemli bir bölgesidir.

Çene Ucu Dolgusu

Çene ucunun şekli, yuvarlak veya köşeli oluşu cinsiyet ayırımda bile önemlidir. Genç yüzü ifade eden "V" diye tanımlanan önden görüntünün en alt noktasını oluşturur ve önde veya geride oluşu, bu bölgenin hacmi çene ucu dolgu uygulamaları ile rahatça düzeltilebilen problemlerdir. Çene ucu dolgusu için uygun olup olmadığınız konusu da mutlaka bir plastik, rekonstrüktif cerrahi uzmanı ile karar vermeniz gereken önemli bir konudur.

Bazı problemler önden çok belli olmasa bile yandan yani profilden net bir fark ortaya çıkarabilmektedir.

Çene ucu dolgusu sadece çenenin geride olduğu, hacim problemi belirgin olan, bazende çene ucu asimetrilerinde başvurulan bir uygulamadır. Çene ucu dolgusu kısa ve kolay bir şekilde profil, asimetri ve hacim problemlerinin bertaraf edilmesini sağlar.

Çene ucu dolgusu işlemi iğne ile cilt altına hyaluronik asit verilmesi işlemidir. Bu işlem sırasında rahatsızlığınızı azaltmak için bu bölgeye uyuşturucu kremler sürülür veya uyuşturucu lokal anestezik madde enjeksiyonları yapılır. Çene ucu dolgusu işleminde dolgu miktarı bölgede ki probleme göre değişiklik gösterecektir.

Çene Ucu Dolgu Uygulaması

Çene ucu dolgu uygulamasının etkisi hemen ortaya çıkar ancak nadiren 1-2 gün kızarıklık ve şişlik olabilir. En iyi görüntü ise 3-4 günde ortaya çıkacaktır. Birinci hafta sonunda çene ucu dolgusu uygulamanızın kontrolü yapılır ve elde edilen sonuç 9 – 18 ay süreyle korunur.

Hyaluronik asit içerikli dolguların etkinlik süreleri kişisel farklar gösterse de 9 ayı geçen bir süreyle çene bölgesinde kalıcılık sağlayacaktır. Çene ucu dolgusu diğer bölge problemleri ile birlikte değerlendirilerek planlanmalı, gereken bölgelere uygun görülecek işlemler ile birlikte yapılabilir. Çene yanlarında yaş ve yer çekimine bağlı sarkmalar olması çenenizin ucunun belirginliğini azaltır. Eğer böyle bir durum varsa çene ucu dolgusu yerine bu sorun üzerine başka bir işlem önerilebilir. Böyle bir durumda yanaklarda sarkmadan bahsedilir ve tedavisi basit bir dolgu uygulamasından yüz germe ameliyatına, boyun liposuction yağ alma seçeneklerine kadar giden bir yelpazede olabilir.

Çene ucu dolgu uygulamaları değerlendirilirken veya burun estetiği için profil değerlendirilmesi yapılırken de çene ucu gündeme gelerek doktorunuz size çene ucu dolgusu önerebilir. Çünkü profil bir bütündür. Çenenin geride olması burun estetiği ameliyatı için kimi zaman bir handikaptır. Eğer çene ucunuz çok geride ise o zaman çene cerrahisi işlemlerine ihtiyacınız olup olmadığı, çene ucu dolgusu ile çözülüp çözülemeyeceği araştırılmalı ve gerekirse periodontik incelemelerden faydalanılması gerekebilir. Micrognati diye tanımlanan küçük çene problemleri bu bölgenin özel ameliyatlarını gerektiren önemli ve ileri bir problemdir.

My Image