Burnun işlevleri arasında belki de en önemlisi, hava geçişini sağlaması ve temizlenmesidir. Akciğerlerimize dolan hava burundan geçmektedir. Nefesin temizlenmesi, nemlendirilmesi ve akciğere ulaştırılması burun sayesinde olmaktadır. Burundan yeterli seviyede sağlıklı nefes alınamıyor olması giderek artan seviyelerde; kişinin fizik performansının düşmesine, kanın oksijenlenmesinin azalmasına, kalbin zorlanmasına neden olur.

Nefes alma organı olan burnun biçiminin estetik olarak değiştirilmesi işlemine rinoplasti adı verilir. Solunum ile ilgili sıkıntıların giderilmesine ise septoplasti adı verilmektedir. Hem solunum hem de estetik sıkıntınız birlikte var oluyorsa, bu durumda, septorinoplasti ameliyatı uygulanacaktır.

burun-tıkanıklığı-ameliyatı

Septorinoplasti ameliyatı genel anestezi altında yapılmaktadır. Hijyenik hastane koşullarında gerçekleştirilen ameliyat burun tamponunun takılması ve alçıya alınması ile sona erdirilir. Operasyon süresi yaklaşık 2-2,5 saattir. Eğrilik ya da kırıklık gibi septum problemlerine ek olarak konkada bulunan burun eti sorunları da halledilir. Genel olarak ağrı ya da sızıya yol açan bir ameliyat olmadığını söyleyebiliriz. Yalnızca burun içinde bulunan boşluk nefes almayı tek başına sağlayamaz. Burun sırtında bulunan “internal valv” yapısının da nefes almada önemli bir rolü vardır ve operasyon sırasında fonksiyonel yapıların elden geçirilerek onarılması gerekmektedir.

Septorinoplasti ameliyatında amaç; burun iç kısmında olan eğrilikler ile birlikte, dışında olan eğriliklerin ve estetik olmayan görünümün düzeltilmesi işlemidir. Bu ameliyat ile hastanın burnundan hem rahat nefes alması, hem de dış görüntüsünün hastanın yüzü ile uyumlu olacak şekilde yapılandırılması amaçlanır. Nefes alamayan bir burun ne kadar güzel olursa olsun kabul edilebilir bir sonuç değildir.


Her burnun kendine özgü bir şekli vardır ve her ameliyat farklı olarak planlanmalı ve düşünülmelidir. Kısacası burun estetiği ameliyatı standart bir ameliyat değildir. Size özel planlanmalıdır.

Aynı zamanda estetik olarak burun yapılarının da düzeltilmesi gerektiğinden kliniğimize geldiğinizde öncelikle sizinle birlikte ön planlama sırasında üç boyutlu tasarımınız da yapılır ve sorun olan estetik yapıyı bozan unsurların neler olduğunu, düzeltilirse nasıl görüneceğini hemen her açıdan görebilirsiniz ve ameliyat gününüz bu şekilde planlanır.

Fonksiyonel olarak burun yapılarının değerlendirilmesi için burun bölgesini içine alan tomografi veya direk grafiler gibi ileri tetkikleriniz istenebilir. Operasyonumuz bu tetkikler görüldükten sonra planlanabilir. Çünkü elle veya ışıkla veya video ile muayene sadece pasajda ki sorunları gösterirken tomografi ile kemik ve kıkırdakların durumları değerlendirilebilmektedir.


Septoplasti - Burun tıkanıklığı ameliyatı