Bu bölümde sizin aklınıza takılan ve biz plastik cerrahların gerekli gördüğü soruların cevabını net bir biçimde bulabilirsiniz.

Kaç yaşında olmam gerekir?

Textbook’lara bakıldığı vakit, Burun estetiği ameliyatı için 18 yaşında olunması gerekmektedir. Bunun nedeni ise yüz gelişiminin tamamlanmasının bu yaşta gerçekleşmesidir. Daha erken bir yaşta yapıldığı vakit yüz gelişimini olumsuz olarak etkilemesi söz konusu olabilir.

burun ameliyatı soruları

Burun estetiğinden sonra arzu ettiğim buruna kavuşacak mıyım?

Bu en önemli meselelerden birisidir. Çünkü alacağınız sonucu bir ömür boyunca aynaya baktığınız vakit göreceksiniz. Öncelikle nasıl bir burun arzuladığınıza karar vermiş olmanız gerekmektedir. Kliniğimizde, 3D Vectra Tekniği sayesinde, üç boyutlu fotoğraflarınızı çekiyoruz ve bu resimler üzerinden size yardım etmeye çabalıyoruz. Fotoğraflar elimizde olduğu için yüzünüze en uygun planlamayı yapmamız mümkündür. Sonuçları size göstermemiz çok zor olmuyor. Resimdeki sonuçlar %95 civarında gerçek burnunuzun gösterimi olmaktadır.

Petek Dinçöz’ün burnu gibi bir burun benim için uygun mudur?

Eskiden hastalarımızdan bazıları ellerinde ünlülerin fotoğrafları ile gelerek “burnumun böyle olmasını istiyorum” derlerdi. Bu kişilerin sayısı oldukça azaldı. Ancak yüzünüzün bir bütünlük oluşturduğunu bilmeniz gerekiyor. Haliyle burnunuz da bu bütünün parçalarından birisidir. Elde edilecek olan burnun sizin yüzünüze uygun olması en önemli kriterdir. Yüzünüze uygun ve oranlamayı bozmayacak ve size estetik olarak yakışacak bir burnun arzu edilmesi daha doğru olacaktır. Her bir hastaya benzer sonuçların vaat edilmesi gerçekçi olmayacaktır. Burun derisinin kalınlığı ve başka durumlar dikkatli bir biçimde değerlendirilmelidir ve bunların uzman cerrahın bazen işiniz zorlaştıran unsurlar olduğu unutulmamalıdır.

Erkeklere uygulanması daha mı zordur?

Hem erkekler hem de kadınlar da estetik burun ameliyatı teknikleri fark göstermez. Ama cilt yapısı, kıkırdak ve kemik dokusunun nitelikleri erkeklerde ve kadınlarda daha farklıdır. Operasyonlar, bu farklar dikkate alınarak planlanmaktadır. İyileşme süreçleri arasında da pek bir fark olmadığını belirtmek gerekmektedir.

Burun estetiği ameliyatı ameliyatı gerçekleştirmeden önce nasıl yapıldığını bilgisayarda görebilir miyim?

Böyle bir imkana sahipsiniz. Ankara’daki kliniğimizde mevcut olan 3D Vectra tekniği sayesinde üç boyutlu fotoğrafınız üzerinde, elde edilecek sonucun neye benzeyeceğini sizlere gösterebiliyoruz. Böylelikle, herhangi bir sürpriz ile karşılaşmanız söz konusu olmuyor. Size gösterdiğimiz görüntü operasyondan elde edilecek sonuç ile % 95 civarında aynıdır.

burun estetiği sorular Burun ameliyatı öncesinde, size bir fotoğrafımı yollasam, nasıl bir sonuç alacağımı bana iletebilir misiniz?

Bu isteğinizin gerçekleşmesi mümkün görünmüyor. Sadece üç boyutlu bir fotoğraf üzerinde size sonuçları gösterebiliyoruz ve bu resmi çekmek için kliniğimize uğramanız gerekiyor.

Ameliyat kaç saat sürmektedir?

Bu süreç, ameliyatı gerçekleştiren kişiler değiştiğinde farklılık gösterebilir ama ortalama olarak bir estetik burun ameliyatı 2 saat kadar sürmektedir.

Burun estetiğinden sonra yüzünden morluk oluşur mu? Eğer oluşursa ne zaman geçmektedir? Hızlı geçmesi için yapabileceğim bir şey var mı?

Morarma, eğer burun kemiklerine yapılan bir müdahale varsa, sık biçimde görülmektedir. Ortaya çıkmaması adına önlemler almamız ve size bazı tavsiyelerde bulunmamız mümkündür. Ama bazı durumlarda önüne geçilmesi imkan dahilinde olmayacaktır. Ortaya çıkması halinde, morlukların % 80’lik bir kısmı 10 gün içinde geçmektedir. Bu süreç aslında alçıların çıkması için geçmesi gereken süreçtir. Bu süreçte ortadan kalkmaz ise, 15 gün içerisinde tastamam geçecektir. Piyasada bulunan morluk önleyici Arnica ve Auridem XO gibi kremler faydalıdır.

Ameliyattan sonra şişlik oluşması olası mıdır? Eğer oluşursa, şişlik ne zaman düzelir?

Ameliyattan sonra, yüzünüzde ve göz altınızda şişlikler oluşabilir. Bu şişlikler ortalama olarak 10-15 gün içerisinde yok olacaktır. Burunda meydana gelmiş şişliklerin daha yavaş düzeleceğini söylemek gerekir. Tamamen ortadan kalkmalar için 9 – 12 ay gibi sürenin geçmesi lazımdır. Bazı evrelerde birbirine benzemeyen, asimetrik şişlikler oluşabilir. Böylesi bir durumda burnunuz hafifçe eğri bir görünüm kazanabilir. Bu görüntünün tam olarak değerlendirilmesi ise benzer şekilde 9 – 12 ay gibi bir sürecin geçmesini gerektirmektedir.

Nefes alma problemim estetik burun ameliyatı sayesinde çözülebilir mi?

Adından da anlaşılabileceği gibi, estetik burun ameliyatı, yalnızca burnunuzun biçimini değiştirmeye yönelik bir girişimdir. Ama solunum sıkıntısı yaşıyorsanız ve estetik burun ameliyatı ile birleşmesini istiyorsanız, bu ameliyata septorinoplasti adı verilir. Bu iki ameliyat birlikte uygulanabilir. Doktorunuz sizden tomografi isteyebilir ve buna göre ameliyatınızı planlar. Septorinoplasti ameliyatı, estetik burun ameliyatına nazaran daha uzun bir süre alabilir. Ama iyileşme dönemleri arasında göze çarpan bir farklılık yoktur.

Ameliyat olsam bile, sonrasında nefes alma sıkıntısı nüksedebilir mi?

Estetik Burun ameliyatı ile beraber solunum problemlerinizin aşılması da mümkündür. Bu durumda, ilk 1 – 3 aylık evrede, burun içindeki şişlikler yüzünden, nefes alıp vermeniz bazen iyidir bazense kötü. Ancak sonuçta iyileşme kaçınılmazdır ve solunum problemi ortadan kalkar. Septorinoplasti ameliyatının ardından nefes alma problemi ortadan kalkar ve rahata kavuşursunuz. Ancak burun içinde bazı sıkıntıların tekrardan gündeme gelmesi söz konusu olabilir. Böylesi bir durumda yeniden nefes alma sorunu yaşamanız mümkündür.

Burun ameliyatı Ameliyattan sonra hastanede yatmam gerekli midir?

Bu sorunun yanıtı, ameliyat için hangi tür anestezi tercih edilmişse buna bağlı olarak değişiklik gösterir. Ancak genel olarak hastanede yatılmasını gerekli kılan bir durum oluşmaz.

Lokal anestezi ile yapılması mümkün müdür?

Böyle bir seçenek mevcuttur ve kullanılabilir. Ama ben bunu önermiyorum. Ameliyat esnasında burnunuzdan gelen tedirginlik yaratıcı sesler duyabilirsiniz. Acınız olmaz belki ama rahatsızlık çekmeniz olasıdır. Ama bu görüşe karşıt olarak, lokal anestezi kullanan doktorlar ve ameliyatlarını böyle yaptırmak isteyen hastalar mevcuttur.

Burun estetiğinin ameliyatsız yapılması mümkün müdür?

Bu soru ile ifade edilen şey, dolgu ve botoks benzeri enjeksiyon ile verilen maddelerin hastaya herhangi bir rahatsızlık vermeden kusurlarının düzeltilmesinin mümkün olup olmadığıdır. Bu soruya bazen olumlu bazen ise olumsuz yanıt vermek gerekir. Her bir hastanın durumuna göre değişiklik gösteren endikasyonlar mevcuttur. Bu endikasyonların net bir biçimde farkına varılması da ancak muayeneden sonra mümkün olabilmektedir.

Anesteziden korkmam gerekir mi? Uyguladığınız anestezi nasıldır?

Ameliyat hastane ortamında yapılmalıdır ve hastanın tamamen uyumasını sağlayan genel anestezi tercih edilmelidir. Sedo-analjezi adı verilen yöntem de uygulanabilir. Bu iki tekniğin güvenli olduğunu ve sağlığınız açısından sıkıntı yaratmayacağını söyleyelim.

Ameliyatı törpü ile mi yapıyorsunuz? Kırma tekniğini kullanıyor musunuz?

Burun sırtında var olan kemerin düzeltilmesi adına törpüleme ya da kesme tekniği seçilebilir. Aslında kesme işleminin de bir nevi kırma işlemi olduğunu anlamak gerekir. Doktor bu tercihi burun kemerinin yüksekliğine ve burun sırtının nasıl olması ile ilgili hasta beklentisine bakarak belirlemelidir. Burun kemikleri birbirine daha yakın olsun isteniyorsa, bu durumda yan taraflardan kırma yapılması genel olarak zorunlu görünmektedir.

Tampon kullanılması zorunlu mudur?

Son dönemlerde hastalar tampon kullanılmadan yapılan burun ameliyatları hakkında oldukça meraklı davranıyorlar. Burun estetiğinin tamponsuz olarak yapılabilmesi mümkün değildir. Burun içindeki cilde mukoza denir. Burun ameliyatında kıkırdakların birbirlerinden ayrılması gerekir ve bu bölgenin sonuçta yeniden birleştirilmesi gerekir. Bu birleşmenin sağlanması için tampon kullanılması zorunludur. Bu birleşmenin fazlasıyla başarılı olması için ekstra olarak dikişler bile koyduğumuzu söylemek isterim. Tampon burun içimdeki sızıntıları ve kanı emebilme özelliğine sahiptir. Ayrıca çevresine baskı yapar ve bu sayede iyileşme sürecini hızlandırır. Tamponsuz ameliyat yapıldığı zaman, hastaların bir miktar sızıntı ve kanı yutmaları gerekir. Böylece, öğürme ve kusma gibi durumlar söz konusu olabilir. Kafa içi basıncın artmasına neden olan kusma ve öğürme, şişliğin artmasına sebebiyet vermektedir. Bu ciddi sorunlar yüzünden tamponsuz yapılmaması gerekir.

Tampon çıkarılırken acı veriyor mu? Uyuşturmanın mümkün değil mi?

Daha önce estetik burun ameliyatı geçirmiş kişiler ameliyat hazırlığı yapan kişileri bu konu ile korkutabilmekteydi. Ancak günümüzde kullanılan tamponlar çok kısa ve kaygandır. Bu yüzden, çıkarıldıkları vakit pek fazla acıya neden olmazlar. Endişe etmenize gerek yoktur.

burun ameliyatı soruları Buruna alçı yapılması gerekli midir?

Ameliyat için burun üstündeki derinin kaldırılması gerekmektedir. İyileşme sürecinde bu derinin yenilenmiş iskelete yapışması gerekmektedir. Yapışma olurken aşırı şişme durumunun olmaması da arzu edilir. Yapılmış olan müdahalenin kemiklerin hareketini engellemesi gerektiğinden, alçı kullanımı zorunlu olmaktadır.

İyileşme döneminde ilaç kullanmak gerekir mi? Eğer gerekirse ne kadar kullanmalıyım?

Bütün cerrahi operasyonların ardından iyileşmeyi hızlandırması ve sağlık durumunuzu koruması için ilaç kullanımı gereklidir. Bu ilaçlar sayesinde şişkinlikler azalacaktır. Ameliyat bölgesi enfeksiyonların etkilerinden korunmuş olacaktır. Ağrılar ve olumsuz semptomların önüne geçilmesi de kullanılacak ilaçlara bağlı olarak artacaktır.

Ameliyatın ardından ağrım ya da sızım olacak mı?

Genellikle, ameliyatların ardından ağrılar ile ilgili şikayet gelmez. Gereken ilaçlar almanız gerekir. Öne eğilerek durursanız, kafa içi basıncı artacağından, ağrılarınız oluşabilir.

Kaç günlük bir zaman dilimi ayırmak gerekir?

Ameliyattan sonraki ikinci veya üçüncü gün tamponlar çekilecektir. Beşinci gün ise alçı değiştirilir. Onuncu güne geldiğinizde alçı tamamen çıkarılır. On günlük bir süreçte alçı ile yaşamanız gerekir. Tamponun alındığı gün de dahil olmak üzere bu süre zarfında dinlenmeniz lazımdır. Daha sonraki süreçte daha rahat olabilirsiniz. Masa başındaki işlerinizi rahatlıkla halledebilirsiniz.

Sonraki süreçte nefes alma ile ilgili sorunlar yaşanır mı?

Ameliyattan önce, eğer varsa, solunum problemleriniz düzeltilecektir. Eğer solunum probleminiz yoksa bu durumda, yine de bir kontrol yapılacaktır. Burun içinde yapılacak bazı işlemler yüzünden ilk bir aylık süreçte solunum ile ilgili bazı problemler yaşama ihtimaliniz vardır. Bu süreç üç aya kadar uzanabilir. Bir gün iyi bir gün kötü nefes alıp verirsiniz ama sonuçta bu düzelecek bir sıkıntıdır. 3 – 6 ay arası dönemden sonra, ameliyatın neden olduğu herhangi bir nefes alma problemi yaşamanız söz konusu değildir.

Burnumun düşmesi, sarkması ya da çökmesi gibi durumlar ile karşılaşır mıyım?

Burun piramide benzetilebilecek bir iskelet organıdır ve kemiklerden ve kıkırdaklardan meydana gelir. Burunun, bir piramit gibi, ayakları ve dayanak noktaları vardır. Koruması gereken olmazsa olmaz noktalar bu dayanak noktalarıdır. Bu durum dikkate alınırsa, burnunuza çökme, sarkma ya da düşme gibi sorunlar görülmez.

Gözlük takmak için ameliyatın üzerinden ne kadar bir süre geçmesi gerekir?

Bize göre, 3 – 6 ay sonra gözlük takılmalıdır. Bunun nedeni ise, burnun kemik yapısının üzerine yaptığı baskının iyileşme sürecini olumsuz etkileyecek olmasıdır.

Gözlük kullanmak burun ameliyatına engelleyici bir durum mudur?

Gözlük kullanmak ameliyatı engelleyecektir. 3 – 6 aylık süreçte lens kullanmanızı öneriyoruz. Bu sayede gözlüğün burun sırtına uygulayacağı baskı ortadan kaldırılmış olacaktır.

Yaz mevsiminde burun ameliyatı yaptırmak mümkün müdür?

Yaz aylarında, güneşin etkisi arttığından ötürü, ameliyatların kısıtlanması söz konusu olacaktır. Güneşin dolaysız etkilediği alanlarda kızarıklık, tahriş ve soyulma gibi süreçler başlatan işlemlerin iyileşme sürecine girmesi daha zor olmaktadır. Böylesi bir kısıtlama söz konusu değildir ve yaz aylarında yapılmasında herhangi bir çekince yoktur.

Sadece burun ucu rahatsızlığımı düzeltmek için ameliyatsız bir seçenek mevcut mudur?

Böyle bir seçenek mevcuttur. Burun ucu estetiği adı verilen ameliyat ile durumunuz iyileştirilebilir. Yani her zaman için kemiklere müdahale edilmesine gerek yoktur.

Lazer ile burun estetiği ameliyatı diye bir şey var mıdır?

Lazer teknolojisi estetik burun ameliyatlarında herhangi bir biçimde kullanılmaz. Bu bir yanıltma tekniğidir. Pazarlamaya önem veren kuruluşlar, lazer tekniğinin sahip olduğu etkileyicilikten istifade etmek isterler.

Daha önce yaptığınız estetik burun ameliyatlarının sonuçlarını görmem mümkün mü?

Bu sonuçları size göstermemiz mümkün ama kliniğimize uğramanız koşuluyla.

Estetik Burun ameliyatının yeniden tekrarlanması ihtimali nedir?

Hiçbir cerrahın hastasını yeniden ameliyat isteyeceğini düşünmeye gerek yoktur. Ama bazen her şeyin olumlu gelişmesi söz konusu olmayabilir. Birtakım kusurlar baş gösterebilir. Bu kusurların çok basit müdahaleler ile yoluna koyulması mümkündür. Revizyon ameliyatının yapılması ihtimali % 10 – 15 arasındadır. Hiç yenileme ameliyatı yapmadığını söyleyen cerrahlar ile karşılaşabilirsiniz ama bu tip ifadeler doğruluk değeri taşımazlar.

Spor aktivitelerime devam edebilirim?

Yürüyüşlere en erke 15 – 20 günlük süreçte başlarsınız. Ancak çok önemli gayretler gerektiren spor aktivitelerine başlamak için 1,5 ay gibi bir sürenin geçmesini beklemeniz gerekmektedir.

Kaç gün sonra uçak ile yolculuk yapabilirim?

7 – 10 gün süresince uçak yolculuklarından uzak durmalısınız. Kabin içindeki basıncın normal basınçtan farklı olması nedeniyle uçak içerisinde burun kanaması gibi bir sorun ile yüz yüze gelebilirsiniz. (Daha detaylı bilgi almak için Türk Hava Yolları’nın Uçuş Sağlığı sayfasını ziyaret edebilirsiniz).

Burun estetiği ameliyatının ücreti ne kadardır?

Ameliyatın ücreti ile ilgili bilgi almak için başvuru yapmanız gerekir.